وب اپلیکیشن (web application) در واقع به نرم افزار هایی گفته می شود که تنها با استفاده از مرورگر های وب نیز قابل استفاده می باشد. معمولا” وب اپلیکیشن ها پر محتوا نیستند و در آنها “عملکرد” حرف اول را می زند ، برای مثال سرویس gmail یک وب اپلیکیش می باشد .

بر اساس تعریفی که در بالا ارائه شد ، پس هر ابزار کاربردی که در بستر وب ایجاد شود و به صورت آنلاین در دسترس کاربران باشد یک وب اپلیکیشن نام دارد. حال این ابزار می تواند بخشی از خدمات سازمان شما باشد و یا یک ایده نو برای هوشمند سازی کسب و کار آنلاین.
برای مثال فرض کنید که یک شرکت بازرگانی دارید و مشتریان شما به صورت عمده از شما خرید می کنند و این پروسه به صورت سنتی و دستی می باشد ، حال شما می توانید بر اساس روش کار خود اقدام به طراحی یک وب اپلیکیشن نمایید که وظیفه آن ثبت سفارشات انبوه باشد ، شاید این سوال برایتان ایجاد شود که تفاوت آن با فرم های معمول تحت وب چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، فرم های معمول تنها وظیفه دریافت اطلاعات و ارسال آن را دارند و هیچ رویه خاصی را دنبال نمی کنند . اما در طراحی وب اپلیکیشن می توان روش کار تعریف کرد.
به این صورت که، برای مثال پس از دریافت سفارش چه فرآیند کاری اتفاق بیافتد، یا کاربر با چه پیغامی رو به رو شود و به چه صفحه ای هدایت شود. یا به منظور بازاریابی ، دسته ردیف محصولات مشابه را به مشتری شما نشان دهد.

یکی از ویژگی های مفید طراحی وب اپلیکیشن در آن است که ، در این رویه علاوه بر اینکه کاربران به آسانی می توانند از سیستم استفاده نمایند، آنالیز داده های بدست آمده از سیستم نیز آسان تر خواهد بود. همچنین وجود رویه در یک سیستم به جای روش های سنتی، علاوه بر صرفه جویی در زمان، خطاهای انسانی را نیز به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد داد.

طراحی وب اپلیکیشن چه مزایایی دارد ؟

تاثیرات طراحی وب اپلیکیشن (web application)  برای خدمات یک سازمان به شرح ذیل می باشد :

  • طراحی وب اپلیکیشن باعث صرفه جویی در زمان می شود.
  • باعث مدیریت زمان می شود.
  • باعث کاهش خطای انسانی مجموعه می شود.
  • باعث کاهش هزینه های جانبی ناشی از خطا و زمان می شود.
  • باعث افزایش بازدهی پرسنل می شود.
  • باعث یکپارچه سازی اطلاعات و مستندات مجموعه می شود.
  • باعث افزایش رضایتمندی مشتریان می شود.

در خصوص مزایای طراحی وب اپلیکیشن برای کسب و کار ها می توان موارد زیادی را متذکر شد ، اما باید توجه کنید که اثرات آن با توجه به ایده اولیه و نیاز شما و نحوه توسعه و پیاده سازی می تواند متفاوت باشد.
شما می توانید با ایجاد تغییرات در کسب و کار سنتی خود و اجرا و پیاده سازی یک ایده ساده در بستر وب میزان درآمد خود را به مقدار قابل توجهی افزایش دهید و یا می توانید با طراحی و پیاده سازی یک وب اپلیکیشن (web application) مخصوص خدمات سازمان، هزینه های سازمان را تا حد قابل توجهی کاهش دهید و نظارت جامع تری بر روی روند های کاری و همچنین کارمندان مجموعه خود داشته باشید.

اگر در خصوص این که چه خدماتی از سازمان خود را می توانید در قالب وب اپلیکیشن پیاده سازی و ارائه نمایید و روند کاری مجموعه یا سازمان خود را هوشمند سازی نمایید، نیاز به مشاوره اختصاصی دارید، مشاورین هوپاد مدیا می توانند در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *