امنیت شبکه و بهینه سازی

امنیت شبکه : رشد شبکه هاي رایانه ای و مخابراتی در چندين سال اخير به شدت وسعت یافته و سازمانها و ارگان ها اقدام به تقویت زیر ساخت های خود در راه رسدین به یک ارتباط پایدار وموثر در شبکه رایانه ای نموده اند.

این مورد را باید در نظر داشته باشیم که هر شبکه کامپيوتري بايد با توجه به شرايط و سياست هاي موجود در هر ارگان و نهاد، طراحي و پياده سازي گردد.

پس توجه داشته باشید:
بر این اساس به طور معمول شبکه هاي کامپيوتري زيرساخت هاي لازم را براي به اشتراک گذاشتن منابع و دارایی ها را در سازمانها فراهم مي آورند، در صورتيکه اگر اين زيرساخت ها بدرستي طراحي، تست و ارزیابی دقیق نشوند،سازمان ها را با مشکلات و چالش های زیادی رو برو می کنند ودر عین حال بايد هزينه هاي هنگفتی به منظور نگهداري شبکه و تطبيق آن با خواسته هاي مورد نظر صرف شود.

براي پيشگيري، شناسائي، برخورد سريع و توقف حملات، مي بايست:

در مرحله اول قادر به تشخيص و شناسائي زمان و موقعيت بروز يک حمله از طرف مهاجمان باشيم.

بر این اساس اصول ذیل در جهت حفظ بقا و استواری و پایداری قوانین مربوط به ایمن سازی شبکه معرفی می شود :

– محرمانگی : اطلاعات فقط و فقط بایستی توسط افراد مجاز قابل دسترس باشد.
– تمامیت : یک سیستم از عناصری متشکل است که در کنار هم برای رسیدن به هدفی یکسان همکاری دارند. حفظ تمامیت به معنای پیشگیری از بروز مشکل در این همکاری و پیوسته نگه داشتن عناصر یک سیستم می باشد.
– دسترس پذیری : اطلاعات بایستی به هنگام نیاز، توسط افراد مجاز قابل دسترس باشد.
– عدم انکار : به هنگام انجام کار یا دریافت اطلاعات، شخص انجام دهنده یا گیرنده نتواند آن را انکار کند.

با توجه به اصول فوق با نگاه امنیت در شبکه می توان اهداف ذیل را تعریف و بدان رسید :

قابلیت گسترش و تغییر
کارآیی
افزونگی
مدیریت پذیری
هزینه متناسب
قابلیت سازگاری
سهولت پیاده سازی
سادگی رفع اشکال

امنیت شبکه - هوپاد

شناسایی نوع حملات

شناسائي نوع و نحوه حملات و چگونگی پياده سازي يک سيستم حفاظتي مطمئن در مقابل تهدیدات يکي از وظايف مهم کارشناسان امنيت اطلاعات و مدیران شبکه است. شناخت روش های حملات هکر ها و آگاهي از روش هاي تهاجم انها، احتمال موفقيت ما را در روياروئي باتهدیدات و حملات افزايش خواهد داد. بنابراين لازم است با انواع حملات و تهاجماتي که تاکنون متوجه شبکه هاي کامپيوتري شده است، بيشتر آشنا شده و از اين رهگذر تجاربي ارزشمند را کسب تا در آينده بتوانيم به نحو مطلوب از آنان استفاده نمائيم. شرکت سازه اطلاعات هوپاد با تکیه بر دانش متخصصان و مدیران کار آزموده و کارشناسان زبده، شما را در رسيدن و پيمودن بهترين مسير در رسیدن به امنیت شبکه و ایمن سازی خدمات مرتبط ياري خواهد نمود.

پایان

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *